7 czerwca 2008

Polesia czar

Na blogu od pół roku nic się nie dzieje. To nie znaczy, że zapomniałem o rowerze. Było kilka wypraw, ale nie aż tak ciekawych, żeby o nich się rozpisywać.
Pora jednak nadrobić zaległości. W ostatni weekend, 31 maja udałem się wraz z przyjaciółmi na Polesie. Wybraliśmy trasę przez Poleski Park Krajobrazowy i Poleski Park Narodowy.



Pierwszy raz miałem okazję być w tym zakątku Polski. Polesie jest naprawdę cudowne. Przypomina mi trochę Suwalszczyznę, ale jest bardziej płasko. Piękne krajobrazy, piękna przyroda, mnóstwo bocianów i mały ruch turystyczny. Same plusy.

Poleski Park Krajobrazowy położony jest na Polesiu Lubelskim w obrębie dwóch mezoregionów: Równiny Łęczyńsko-Włodawskiej oraz Zaklęsłości Sosnowickiej. Głównym elementem krajobrazu jest rozległa równina z licznymi jeziorami, stawami, oczkami wodnymi i torfowiskami.

Poleski Park Narodowy, utworzony w 1990 r., jest jednym z 23 parków narodowych na terenie Polski. Obejmuje on tereny znajdujące się na Równinie Łęczyńsko-Włodawskiej, liczne bagna, torfowiska i jeziora krasowe oraz naturalne kompleksy leśne z bogactwem flory i fauny. W ramach parku są następujące tereny: Durne Bagno, Jezioro Moszne, Jezioro Długie, Torfowisko Orłowskie oraz Bagno Bubnów.



Zdecydowanie najbardziej podobała nam się ścieżka przyrodnicza nad jezioro Moszne. Ścieżka prowadzi przez różne typy lasów (grąd wysoki i niski, ols kępowo-dolinkowy, bór bagienny) do będącego w ostatniej fazie zarastania dystroficznego jeziora Moszne. Szczególnym elementem ścieżki jest torfowisko przejściowe wytworzone na ple zwanym tutaj spleją. Występują tu rzadkie i interesujące rośliny borealne np. wierzba lapońska i borówkolistna, brzoza niska, rosiczka okrągłolistna oraz modrzewnica zwyczajna i bagno zwyczajne.




PS. Jak widać na zdjęciach mam już przedni bagażnik :)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz